Mixtape.
Aliquam lorem ante, dapibus in, viverra quis, feugiat a, tellus. Phasellus viverra nulla ut metus varius laoreet quisque rutrum.

Instagram

fot.Dominika Kamińska

Instrument

Organy Antoniego Adolfa Homana w Myszyńcu

Organy w Bazylice Mniejszej w Myszyńcu zostały wybudowane przez Adolfa Antoniego Homana. Zakupu instrumentu dokonano w 1923 roku dzięki pokaźnej kwocie uzyskanej od sponsora prywatnego. Pierwsze informacje mówiące o zakończeniu prac przy konstrukcji instrumentu pochodzą z 1924 roku. Jest to zatem instrument historyczny, którego dyspozycja (lista głosów) prezentuje romantyczną koncepcję brzmieniową. Organy posiadają trakturę pneumatyczną i wiatrownice stożkowe. Piszczałki oraz mechanizm sterujący ukryty jest w trzech szafach organowych, których prospekty prezentują styl neogotycki. Stół gry jest zwrócony w kierunku ołtarza i posiada dwie klawiatury ręczne (manuały) o skali C – g3 oraz klawiaturę pedałową C – d1, a także dźwignię crescendo.

Instrument wybudowany w Myszyńcu przez Homana nie jest jedynym instrumentem tego organmistrza na terenie Mazowsza. W okresie międzywojennym był on jednym z najprężniej działających budowniczych w Polsce. Warto wspomnieć, że wykonał instrumenty w takich miejscach jak: Archikatedra Lubelska, Katedra Sandomierska, Kościół św. Józefa w Krakowie na Podgórzu.

instrument1

fot.Dominika Kamińska

Dyspozycja instrumentu

tabelka11
instrument_4

fot.Dominika Kamińska

Szczególnym faktem jest rozmieszczenie piszczałek instrumentu w trzech oddzielnych szafach znajdujących się w głównej nawie kościoła oraz dwóch bocznych. Rozwiązanie to, mimo iż dobrze znane w okresie międzywojnia, w Polsce było rzadko praktykowane. Takie rozmieszczenie głosów stanowi potencjał dla improwizacji, ponieważ pozwala na uzyskanie ciekawych efektów brzmieniowych w przestrzeni kościoła.

Schemat układu poszczególnych głosów w organach

tabelka12